Telefon
İnstagram
WhatsApp
Destek Ol
Keles Leader İle Kalkınacak

Keles Leader İle Kalkınacak

Keles Leader İle Kalkınacak

Kırsal Ekonominin Kalkındırılması İçin Faaliyetler Arasındaki Bağlantılar” anlamına gelen LEADER Tedbiri, Keles’e farkındalık kazandıracak.
Türkiye’de LEADER yaklaşımı “Yerel Kırsal Kalkınma Stratejilerinin Hazırlanması ve Uygulanması” tedbiri kapsamında Avrupa Birliği Ortak Tarım Politikası ve Kırsal Kalkınma Politikasının uygulanması için 2007-2013 Türkiye Programına dahil edilmiştir. LEADER yaklaşımının öğrenilmesini sağlamak, potansiyel YEG’lerin kurulmasını ve yerel seviyede kalkınma stratejilerinin hazırlanmasını teşvik etmek ve tedbiri uygulamaya hazır olmak için kapasite geliştirme aktiviteleri 2010 yılından itibaren Türkiye’de uygulanmaya başlanmıştır.

LEADER Yaklaşımını yaygınlaştırmak amacıyla; Balıkesir, Burdur, Bursa, Çankırı, Elazığ, Erzincan, Giresun, Hatay, Isparta, Karaman, Kütahya, Mardin, Muş, Uşak ve Yozgat ‘ tan oluşan 15 IPARD illerinde yeni kurulacak olan potansiyel YEG'lerin yerel sakinlerinin farkındalığının arttırılması, motive edilmesi için LEADER Yaklaşımı hakkında bilgi vermek, farkındalık oluşturmak ve YKS hazırlanmasını sağlamak adına yeni bir çalışma başlatılmıştır.

Bu çalışma kapsamında Bursa’da 4 dağ ilçesi ve İznik olmak üzere toplam 5 ilçede LEADER Tedbiri uygulanmaya başlanmıştır.Bu süreçte Keles bölgesi’nde faaliyetleri yürütmek için önderliğini Keles Belediye Başkanı Sn. Mehmet KESKİN’in yaptığı KELES YEREL EYLEM GRUBU DERNEĞİ (KEYEG) kurulmuştur. Bölgenin Yerel Kalkınma Stratejileri (YKS)yapılan görüşmelerve analizler doğrultusunda Leader Proje Görevlileri Esra KURT ve Hasan SARAÇ tarafından titizlikle hazırlanmıştır.

KEYEGDER Başkanı Sn. Mehmet KESKİN yaptığı açıklamada kurdukları derneğin vizyonunun ‘’bölgenin tüm kaynaklarının kullanımına dayalı toplumun sosyal, kültürel ve ekonomik yaşamını geliştirerek bölgede yenilikçi ve sürdürülebilir bir yaşam oluşturmasına öncülük etmek olduğunu belirtti. Kamu-Özel Sektör-Sivil Toplum Kuruluşları (STK) ve Yerel Halkında içinde bulunduğu ortak bir anlayışa dayanan ve birlikteliğin gücü ile kurulan Keles Yerel Eylem Grubu’nun bölgede güçlü bir ses getirdiğini ifade etti.

Kırsal’ın kalkınması, sürdürülebilir ve daha yaşanabilir cazip bir hale kavuşmasında LEADER Tedbiri’nin oldukça önemli bir yere sahip olduğunu vurguladı. ‘’

Paylaş: